Aquastrona.za.pl- Forum

Forum Najlepszej polskiej strony o akwarystyce- Aquastrona.za.pl


#1 2010-03-08 15:56:35

 Michał

Autor Strony

9865221
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2010-02-15
WWW

Nawożenie CO2

Nawożenie CO2 po przez urządzenie zbudowane samemu jest najczęściej budowanym systemem przez akwarystów, Bimbrownica potocznie nazywana wykorzystuje fermentacje alkoholową do emisji pierwiastka do akwarium. Zaczynamy od:

Potrzebne materiały:
1. Butelka po wodzie mineralnej 5l. i druga 2l. ew.1.5l.,
2. Wężyk igielitowy średnica zwenętrzna 6-7mm (u mnie 2m),
3. Zaworek (ja zastosowałem od napowietrzania)
4. Kawałek wężyka (ok.10cm) o takiej średnicy zewnętrznej by wcisnąć go w wężyk wymieniony wyżej na ok. 1-2 cm,
5. Podstawka do kwiatów lub coś podobnego do ustabilizowania wiekszej butli,
6. Kostka napowietrzająca (dyfuzor)
http://www.aquaswiat.pl/files/bimbrownia_158.gif
Moj przewód ma średnicę zewnętrzną 7mm więc wykonałem w korku do butelki 5l. otwór fi 6.5 i dwa takie otwory w korku butelki 2l. Wężyk długości ok.25 cm przetknąłem przez oba korki a w oba końce weżyka wcisnąłem cieńszy wężyk, by spowodować spęczenie grubszego wężyka. Na to spęczenie nasumąłem korki i w ten sposób powstało szczelne połączenie. Na wężyku biegnącym do akwa założyłem zawór umożliwiający dawkowanie CO2. Rozpuszczony w wodzie CO2 tworzy związek chemiczny (kwas węglowy), który pobierają rośliny.   Kwasy jak wiemy obniżają PH więc należy je kontrolować  Aby skutecznie rozpuszczać CO2 w wodzie powierzchnia gazu, mająca bezpośredni kontakt z wodą musi być jak najwieksza. Zasada jest taka (dotyczy również powietrza, i każdego gazu), że im drobniejsze bąbelki tym większa powierzchnia styku gazu z wodą. Aby wytworzyć drobne bąbelki zrobiłem kostkę "napowietrzającą" ztzw. dyfuzor z balsy. Można użyć lipy.
http://www.aquaswiat.pl/files/dyfuzor_139.gif
1. Wyciąłem nożem do tapet klocek z balsy o wym 10x10x60mm.
2. Zaokrągliłem końcówkę by umocować w wiertarce i po włączeniu wiertarki papierem ściernym nadałem mu okrągły kształt.
3. Nożykiem uciąłem skos.
4. Tym samym nożem obciąłem strzykawkę 2cm³ i wąż igielitowy (na rys. lolor zielony).
5. Poskładałem, wciskając drewno i końcówkę strzykawki w łacznik z węża.
Zamiast kostki lipowej można użyć zwykły kamień z napowietrzacza.

Offline

 

#2 2010-03-08 16:00:28

Krzychu

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-03-07

Re: Nawożenie CO2

Od dawna używam bimbrowni do nawożenia roślin, strzeliły w niebo po takim zastrzyku CO2. Polecam taki rodzaj pielęgnacji roślin,
PS: należy dodać że kamień z napowietrzacza jest mniej wydajny niż kostka z balsy.

Offline

 

#3 2010-03-08 16:02:59

 Michał

Autor Strony

9865221
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2010-02-15
WWW

Re: Nawożenie CO2

Dzięki za komentarz Krzychu.

Offline

 

#4 2010-03-20 13:50:14

 Michał

Autor Strony

9865221
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2010-02-15
WWW

Re: Nawożenie CO2

Offline

 

#5 2010-08-06 17:55:50

 krzycho27

Nowy użytkownik

Skąd: POLSKA
Zarejestrowany: 2010-08-06

Re: Nawożenie CO2

Do Co2 najlepsza jest kostka lipowa, gdyż uwalnia ona bardzo małe "bąbelki".

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.green-iris.pun.pl www.avilafans.pun.pl www.vorqnaruto.pun.pl www.newcoolserver.pun.pl www.pokemon-master-red.pun.pl